Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi

Vaktsiinide ajalooline mõju

Vaktsiinide ajalooline mõju

Enne vaktsiinide leiutamist ja rakendamist olid nakkushaigused üheks enim levinud surmapõhjuseks. Näiteks 18. sajandi lõpul tapsid rõuged umbes 400 000 eurooplast aastas. Eriti armutu oli tõbi laste suhtes ning 80% nakatunutest surid. 20.sajandil nõudsid rõuged hinnanguliselt 300–500 miljoni inimese elu.

 

1979. aastal sai aga looduslike rõugeviiruste poolt tekitatud rõuged esimeseks nakkushaiguseks, mis on vaktsineerimise toel maailmast likvideeritud.

 

Eesti kohta on nakkushaiguste juhtude ja vaktsineerimise mõju kohta säilinud infot alates 1945st aastast. Alljärgnevates tabelites on esitatud mitme ohtliku haiguse registreeritud juhud 100 000 elaniku kohta, vaktsineerimisega alustamine ning saavutatud mõju.

 

Värsked nakkushaigustesse haigestumise statistilised andmed leiab Terviseameti veebist.

 

 

Äge B-viirushepatiidi ajaloolise mõju joonis

 

 

Läkaköha ajaloolise mõju joonis

 

Mumpsi ajaloolise mõju joonis

 

Poliomüeliidi ajaloolise mõju joonis

 

Punetiste ajaloolise mõju joonis

 

Difteeria ajaloolise mõju joonis

 

Nagu graafikutelt näha saab, on vaktsineerimine aidanud oluliselt vähendada nakkushaiguste levikut Eestis. See efekt püsib tõenäoliselt aga vaid seni, kuni inimesed otsustavad kaitsesüstimise kasuks.